FEDERASYONUMUZ 32 YAŞINDA

FEDERASYONUMUZ 32 YAŞINDA

BASIN BÜLTENİ
FEDERASYONUMUZ 32 YAŞINDA
20 Mart 1991 Tarihinde 17 spor kulübünün bir araya gelmesi ile kuruluş bildirgesini Konfederasyonumuzun o günkü Genel Başkanı Sayın Rıza SÜMER ile birlikte Valilik Makamına sunan Federasyonumuzun bu gün 32. yaş günü.
Geçen 32 yıl içerisinde yaptıklarımız var, planlayıp, hedefleyip bizden kaynaklanmayan nedenlerle yapamadıklarımız var. Ama yaptığımız en önemli şey 32 yıldır tarafsız, adil ve eşit bir şekilde Kulüplerimizin iş ve işlemlerine yardımcı olduk ve onları her alanda en iyi bir şekilde temsil ettik.
Bu güne kadar yaptıklarımızın bir bölümünü ana başlıkları ile şöyle özetleyebiliriz;
-17 Kulüp ile kurduğumuz Federasyonumuzun bugün 112 üyesi bulunmaktadır. Amacımız ve hedefimiz İlimizdeki tüm spor kulüplerinin bir çatı altında toplanmasıdır.
-Genellikle toprak sahada oynanan futbol müsabakalarının geçtiğimiz sezon sezonunda %50.11 çim sahalarda, %48,86’sı suni çim sahalarda, %1,03’ü  ise toprak sahalarda oynatılmıştır. Hedefimiz müsabakaların tamamının özellikle çim olmak üzere çim veya suni çim sahalarda oynatılmasıdır.
-Futbolda; önce bir sezonda 500 civarında müsabaka oynanırken daha sonra 1.000’li rakamlara ulaşıldı, 2021-2022 futbol sezonunda pandemi nedeniyle bazı kategoriler oynanmamasına rağmen TFF’nin izin verdiği kategorilerde   1.355 müsabaka oynatılmıştır.  Bu sezon müsabaka sayımız 2000’i geçecektir.
-Yine daha önce 1.Amatör Küme, 2.amatör Küme ve A Gençler Kategorileri varken, bugün BAL, Süper Amatör Küme, 1.Amatör Küme, 2.Amatör Küme, U-19, U-18, U-17, U-16, U-15, U-14, U-13, U-12 ve U-11 olmak üzere 13 kategoriye yükselmiştir. Resmi Liglere katılan takım sayımız bu yıl 296 olmuştur. İlimizde, 7 kulüp kadın futbol tescilini yaptırmış ancak, bunlardan 1’i liglere katılmıştır. FUTSAL liginin oluşturulamaması bir eksikliktir. Kulüplerimizin talep etmeleri halinde bu ligde oluşturulacaktır.
- Futboldaki lisanslı sporcu sayısı 4.489’u aktif olmak üzere 28.189’a yükselmiştir. Diğer branşlardaki sporcu sayılarının da 10.668’i aktif olmak üzere 88.288’e yükselmiştir. Böylece İlimizdeki bütün branşlardaki aktif sporcu sayısı 15.157 toplamı da 116.477’ye ulaşmıştır. 2022-2023 futbol sezonunda (20.03.2023 tarihi itibariyle) lisanslı faal futbolcu sayısı 5.277’dir
-Daha önce Ankara’da yapılmakta olan amatör futbolcuların lisans işlemleri 1 ayda ancak gerçekleşebiliyordu. 1993-1994 sezonundan itibaren Federasyonumuz aracılığı ile TFF İzmir Bölge Müdürlüğüne götürülüp getirilerek yapılan  lisans işlemleri 1 haftada yapılabiliyordu. Federasyonumuzun başarılı çalışmaları nedeniyle ilimizin  TFF’ce pilot iller arasına alınması nedeniyle kulüplerimizin vize ve filiz lisanslarını 2012-2013 Futbol sezonundan itibaren Federasyonumuzca ve çok daha kısa sürede yapılarak kulüplerimize teslim edilmektedir.
19 Eylül 2008 tarihinden 2019-2020 sezonuna kadar yaklaşık 12 yıl basketbolun lisans işlemleri de yine Federasyonumuzca yapılmıştır. 2020-2021 sezonu itibariyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce yapılmaktadır.
-Federasyonumuz İlçe Temsilcilikleri oluşturularak çalışmalarımızın daha geniş tabana yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.
-Çeşitli dönemlerde bütün spor kulüplerimize yönelik eğitim toplantısı ve paneller yapılmıştır.
-Amatör Sporun sorunlarını içeren talep ve önerilerimiz her dönem için hazırlanarak gerek yerel, gerekse genel seçimlerde adaylara ve siyasi partilerimize sunulmuş ve verilen sözlerin tutulup tutulmadığı takip edilmiştir.
-Bu çerçevede yaptığımız girişimler sonucu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2021-2022 ve 2022-2023 sezonları için bütün kulüplerimize maddi destek sağlanmış ve Türkiye şampiyonasına giden takımlarımıza zaman zaman araç desteği verilmiştir. Bu nedenle Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Osman GÜRÜN  olmak üzere emeği geçenlere katkısı olanlara teşekkür ederiz. Bu desteklerin artarak devamı için her türlü gayret gösterilecektir.
-Konfederasyon Genel Başkanımız ve ASKF Başkanlarımızın talepleri doğrultusunda Spor Bakanlığımız ve Spor Genel Müdürlüğümüzce alınan spor malzemeleri tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Federasyonumuz iş birliğinde 13.10.2017 tarihinde  İlimizdeki bütün spor kulüplerimize dağıtılmıştır. 13.06.2018 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından bütün kulüplere maddi yardım yapıldı. 2020-2021 ve 2021-2022 spor sezonları öncesi yine Spor Bakanlığımızca spor kulüplerimize maddi yardım yapılmıştır.
-Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında imzalanan “İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü” çerçevesinde Sağlık İl Müdürlüğümüz ile işbirliği içerisinde İlimizde 10 adet ilk yardımcı eğitimi ve 1 adette İlkyardımcı güncelleme eğitimi düzenlenmiş ve bu kurslarda belge alan kursiyerlere amatör müsabakalarda Federasyonumuzca görev verilerek sağlıkçı sorununun büyük bir kısmı çözümlenmiştir. Amacımız bütün müsabakalarda sağlıkçı bulunmasını temin etmektir.
-Bu süre içersin de bütün spor kulüplerimize yönelik 25 kez Başkanlar Kurulu toplantısı yapılmıştır.
-Her ay toplanmakta olan İl Spor Güvenlik Kurulu toplantılarına Federasyonumuz yetkilileri katılarak müsabakalarda yaşanan sorunları  ve çözüm yolları aranmıştır.
-Her yıl yapmakta olduğumuz ve bütün branşları kapsayan “Amatör Spor Gecesi ve Ödül törenimizin”  28.’si 10 Ekim 2022 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Salonunda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile yapılmış, 34 branşta 476 sporcuya, 2019-2020 sezonunda gruplarında şampiyon olmuş 15 takım ile 2021-2022 sezonunda gruplarında şampiyon olmuş 36 takım olmak üzere 51 takıma kupa verilmiştir.
Biz Bir Aileyiz kitapçığının 9.’su  hazırlanarak spor kamuoyunun hizmetine sunulmuştur. 10.sunun hazırlık çalışmaları devam etmektedir.
Her yıl Amatör Futbol Yıllığı hazırlanarak kulüplerimizin ve spor kamuoyunun hizmetine sunulmuştur.
-Her dönem TÜFAD’la birlikte Bölge karmaları ile Genç Milli takımlar için seçmeler yapılmıştır.
-Her yıl Amatör Futbolda 2 ile 5 arasında grup alınarak başarı ile sonuçlandırılmıştır.
-Aktif olarak spor yapamayan yüzlerce kişinin katıldığı Valilik Kupası Futbol Turnuvasının  26.sı ise 22 Mart 2022 de tarihinde 21 takımın katılımı ile yapılmış, 27.si için de yazışmalar yapılmış Valilik onayı beklenmektedir.
-Çeşitli dönemlerde ilgili  İl Temsilcilerimiz ile birlikte voleybol turnuvalarımasa tenisi, satranç ……… gibi turnuva ve etkinlikler yapılmıştır.
-Zaman zaman İl Temsilcileri ve diğer paydaşlarımızın başkan ve temsilcileri ile toplantılar yapılmıştır.
– Amatör Spor Haftası; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile birlikte en aktif bir şekilde kutlanılmaktadır.
Herkes için Spor Federasyonunun ilimizde düzenlediği etkinliklere en aktif bir şekilde iştirak edilmiştir.
-Ayrıca, Federasyon yöneticilerimizin öncülüğünde Herkes İçin Spor Kulübü kurulmuş özellikle oryantiring branşında çeşitli yarışma ve etkinliklere katılım sağlanmıştır.
Gençlik ve Spor Haftası etkinlikleri ile gençlik yürüyüşlerine özellikle merkezdeki kulüplerimiz ile aktif bir şekilde katıldık.
-Hergün 5000 ile 24.000  arasında ziyaretçinin ziyaret ettiği web sitemiz her gün güncellenerek spor kamuoyunun hizmetine sunulmuştur.
-Çantalı Federasyondan,  hayalimiz ve hedefimiz olan,   İlimize ve Federasyonumuza yakışır hizmet binamız “AMATÖRLER EVİMİZ” bitirilerek 11 Haziran 2015 tarihinde hizmete açılmış ve bu tarihten itibaren bu modern binamızda spor kulüplerimize ve sporcularımıza hizmetimizi sürdürmekteyiz.
-Yıllardır eksikliğini hissettiğimiz spor salonları ile diğer spor tesislerimizin bir bölümü tamamlandı bir bölümünün ise inşaatı devam etmektedir. Artık her İlçemizde modern spor salonlarımız olacaktır.
-Özellikle Menteşe, Milas, Marmaris ve Fethiye İlçelerimizde futbol sahası sorunlarımız giderildi. Ancak Menteşe, Milas ve  Marmaris İlçelerimize acilen birer saha daha yapılmalıdır. Bu yöndeki çalışmalarımız devam etmektedir.
-Geçtiğimiz dönemlerde Yönetim Kurullarımızda görev yapan başta Sadettin ÖZSOY ve  Bünyamin CANOĞLU olmak üzere diğer kurullarımızda ve spor kulüplerimizde  Başkan, Yönetici ve Antrenör olarak görev yapıp aramızdan ayrılan dostlarımıza Allahtan rahmet diliyorhepsini şükranla ve minnetle anıyoruz.
-Geçtiğimiz 32 yıl içersin de Federasyonumuz organlarında bir çok arkadaşımız görev almış çalışmalara katkıda bulunmuş bir bölümü görevlerini yeni arkadaşlarımıza bırakmışlardır. Bu güne kadar Federasyonumuz bütün organlarında görev alarak Federasyonumuzun bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
- Yukarıda bir bölümünü özetlemeye çalıştığımız çalışma ve özellikle tesislerin yapımında bize desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlarımıza, Spor Genel Müdürlerimize özellikle Konfederasyon Başkanlığından Spor Genel Müdürlüğü görevine getirilen ve onunla birlikte başta İlimiz olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafına tesis yapılması nedeniyle Spor Genel Müdürümüz Mehmet BAYKAN’a , İlimiz Valilerine, spora katkı sağlayan destek veren Milletvekillerimize ve başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Osman GÜRÜN olmak üzere Belediye Başkanlarımıza, Konfederasyon Genel Başkanımız Ali DÜŞMEZ ve Yönetim Kurullarına, Gençlik ve Spor İl Müdürlerimize ve İl Müdürlüğümüz ile İlçe Müdürlüğümüz yetkili ve çalışanlarına, TFF Amatör İşler Müdürlüğüne, TFF Ege Bölge Müdürlüğüne, her branş da ki İl Temsilcilerimize, spor kulüplerimizin başkan ve yöneticilerine, İl Disiplin ve İl Hakem Kurulu Başkan ve üyelerine, her kategorideki tertip kurulu Başkan ve üyelerine, antrenör, hakem, gözlemci ve saha komiserleri derneklerimizin şube başkan ve yöneticilerine, hakem, gözlemci, antrenör ve saha komiseri olarak görev yapan arkadaşlara, sahalarımızı ve salonlarımızı amatörlere hazırlayan görevlilere, güvenlik ve sağlık görevlilerine, her dönem Federasyonumuz ve amatörlerin sesi, gözü ve kulağı olan Basın ve Yayın Kuruluşlarımıza, karşılığında hiçbir şey beklemeden tamamen  amatörce hizmet eden Federasyonumuzun her kademedeki yönetici ve temsilcilerine, Federasyonumuzda profesyonel olarak çalışan personelimize yürekten teşekkür ediyoruz.
Hedefimiz daha güzel tesislerde, daha fazla sporcunun katıldığı, müsabakaların sporun özüne uygun olarak barış, dostluk, sevgi ve kardeşlik  içersin de geçtiği spor ve sağlık dolu günler dileğiyle 32. yaş günümüzü kutluyor Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak başta spor camiamız olmak üzere bütün topluma  barış, sağlık ve mutluluk diliyoruz.

Yorumlar

Yorum bırakın

© Muğla ASKF-2024 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu site Projesi Kapsamında Tarafından Tasarlanmıştır